Kategorie
Bez kategorii

9 Dowodów na to, że Islandia myśli poza schematem.

Islandia jest znana jako najbezpieczniejszy kraj na świecie. Można by pomyśleć, że ludzie tam żyją nudnym życiem, ale to zdecydowanie dalekie od prawdy. Mieszkańcy znajdują sposoby, aby zaskoczyć resztę świata dziwnymi, ale fascynującymi działaniami i pomysłami.

1. Spowalniają ruch z złudzeniami optycznymi.

© Gústi Productions/facebook © jaokiii/reddit

W Islandii chodzi o pomysłowe rozwiązania. Jak sprawić, by kierowcy byli czujni i jednocześnie bawili się z pieszymi? Małe rybackie miasteczko w północno-zachodniej części Islandii znalazło rozwiązanie. Pomalowano tam krzyżówkę 3D, a jej efekt wizualny jest olśniewający! Piesi mają wrażenie, że unoszą się nad ziemią, podczas gdy kierowcy zwalniają, myśląc, że coś im przeszkadza na drodze. Czas pokaże, czy ten pomysł naprawdę pomaga zmniejszyć liczbę wypadków, ale na razie na pewno jest to dzieło sztuki wprost na ziemi.

2. Oni wierzą w elfy.

© asharamargarita/instagram

Tak, dobrze pan to przeczytał. I nie tylko elfy, ale także trolle, skrzaty i inne ukryte stworzenia. Kiedy na niebie pojawia się tęcza, słychać Islandczyka mówiącego, że włączyły ją elfy. Były poseł do Parlamentu zapewnił nawet, że rodzina elfów uratowała mu życie w wypadku samochodowym! Nawet budowa drogi może zostać odrzucona, jeśli przejdzie ona przez obszar, na którym podobno mieszkają ukryte stworzenia. Postęp w Islandii idzie w parze z nadprzyrodzonymi mocami.

3. Kąpią się na zewnątrz nawet w zimie.

© Icelandicexplorer/facebook

Nie martw się. To nie prowadzi do hipotermii. Na Islandii jest wiele obszarów geotermalnych, a pływanie w parującej rzece lub basenie może być równie przyjemne jak kąpiel w gorącej wodzie. W rzeczywistości może być to szczególnie przyjemne zimą, kiedy masz okazję zobaczyć północne światła i gwiazdy. Najtrudniejszą pokusą, aby się oprzeć, jest nie dodawanie piany do gorącej wody!

4. Zostawiają dzieci na drzemkę na zewnątrz nawet w zimie.

© jessjrowe/instagram

Może się to wydawać całkowicie przerażające dla matek na całym świecie, ale nie dla islandzkich rodziców. Uważają oni, że spanie na świeżym powietrzu jest lepsze dla zdrowia dziecka. Dlatego nawet zimą można zauważyć wiele wózków dziecięcych pozostawionych na zewnątrz kawiarni czy sklepów. Ale te niemowlęta wyglądają tylko na opuszczone – rodzic jest zawsze w pobliżu, prawdopodobnie obserwuje, jak dziecko śpi przez okno kawiarni.

5. Mają najsympatyczniejszych policjantów i policjantki.

© logreglan/Instagram

Islandzka policja może pokonać najbardziej znanych blogerów Instagram w posiadaniu najfajniejszych treści. Umieszczają wszystko na swoim koncie Instagram: od głupich egoistów do zdjęć z ich karmienia kaczek lub trzymania kociąt. Może właśnie dlatego Islandia jest najbezpieczniejszym krajem na świecie – bo tam policjanci mają ogromne poczucie humoru! Co ciekawe, islandzka policja tylko raz w swojej historii zrobiła fatalną strzelaninę.

6. Dostarczają one listy nawet bez podania adresu i nazwiska.

© Jidoen/reddit

Czy kiedykolwiek chciałeś wysłać pocztówkę do przyjaciela, ale nie zrobiłeś tego, bo nie byłeś pewien, jak się nazywa ulica lub numer domu? Cóż, na Islandii można było wysłać ją z odręcznie narysowaną mapą i prawdopodobnie dotarłaby ona do celu. Tak było z listem na powyższym zdjęciu – udało się go dostarczyć rolnikom, mimo że zawierał tylko odręcznie narysowane zdjęcie z grubsza przedstawiające lokalizację i krótki opis rodziny.

7. Sprawdzają specjalną aplikację przed umówieniem się z kimś.

© Pixabay

W kraju, w którym mieszka mniej niż 330.000 osób, łatwo jest być spokrewnionym z kimś, kogo nawet nie znasz. To może stać się prawdziwym problemem, jeśli przyjdziesz na rodzinną kolację i znajdziesz swoją randkę z ostatniej nocy siedząc przy stole. Więc islandzcy inżynierowie oprogramowania wymyślili specjalną aplikację, która pokazuje, czy potencjalna randka jest długo zagubionym krewnym. Dane użyte do stworzenia aplikacji zawierają informacje z ostatnich 1000 lat i są pobierane z internetowej genealogicznej bazy danych. Slogan aplikacji jest również bardzo kreatywny: „Bump the app before you bump in bed.”

8. Włączają kreatywność, by ratować planetę.

© dezeen.com

Podczas gdy odpady plastikowe piętrzą się na składowiskach odpadów, Islandia mogła znaleźć rozwiązanie tego problemu! Islandzki student, Ari Jónsson, wynalazł biodegradowalną butelkę z wodą, która zawiera czerwone algi w proszku. Takie butelki pozostają w swoim kształcie tak długo, jak długo mają wodę w środku, ale zaczynają się rozkładać, gdy tylko są puste. Wynalazca zapewnia, że woda z takiej butelki wykonana jest w 100% z naturalnych materiałów i jest całkowicie bezpieczna do picia. Zobaczmy, czy w przyszłości ten wynalazek będzie powszechnie stosowany.

9. Stworzyli reality TV show o… kotach.

© Keeping Up With the Kattarshians/facebook

Wyobraźcie sobie taki obrazek: cztery koty mieszkają w ponadwymiarowym domku dla lalek, a ich codzienne życie jest transmitowane w telewizji. Trudno uwierzyć, że ktoś byłby zainteresowany oglądaniem takiego reality show, prawda? Ale tak naprawdę jest to ogromny hit na Islandii! Twórca programu mówi, że ludzie są zmęczeni złymi wiadomościami i irytującymi programami telewizyjnymi, a oglądanie kotów sprawia, że są spokojniejsi i szczęśliwsi. Dlaczego nie? Przystosowanie się do tego programu mogłoby być dobrym przepisem na „mruczący” wieczór.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *