Kategorie
Bez kategorii

17 filmów, które pozwolą Ci podróżować po świecie bez opuszczania kanapy

Nie zawsze mamy możliwość podróżowania do miejsc, o których marzymy. Na szczęście są filmy, które pomagają nam na chwilę uciec od rzeczywistości i odkryć świat bez wychodzenia z domu. W tych filmach miasta i krajobrazy są prawdziwymi gwiazdami i obiecują, że zainspirują Cię do zaplanowania następnych wakacji.

1. Babel (2006)

© Babel / Paramount Pictures

Akcja tego filmu meksykańskiego reżysera Alejandro Gonzáleza Iñárritu rozgrywa się w 4 różnych miejscach na świecie: Maroko, Meksyk, Stany Zjednoczone i Japonia. Po nieszczęśliwym wypadku, życie 4 rodzin mieszkających na 3 różnych kontynentach ulega zmianie: 2 braci Marokańczyków, para amerykańskich turystów, młoda Japonka i jej ojciec oraz meksykańska niania z dziećmi, którymi się opiekuje.

2. Into the Wild (2007)

© Into the wild / Paramount Pictures

Into the Wild to adaptacja bestsellera Jona Krakauera oparta na rzeczywistych wydarzeniach. Akcja filmu rozgrywa się na początku lat 90. i opowiada o życiu idealistycznego młodego człowieka, który postanawia oddać wszystkie swoje atuty i porzucić cywilizowane życie, by rozpocząć podróż przez Alaskę, połączyć się z naturą i odkryć swoje prawdziwe „ja”.

3. Sekretne życie Waltera Mitty (2013)

© The secret life of Walter Mitty / Twentieth Century Fox

Chociaż Walter Mitty pracuje w dziale fotograficznym magazynu Life, prowadzi dość nudne życie. Zazwyczaj ucieka, wyobrażając sobie, że jest bohaterem wielkich przygód. Pewnego dnia jego marzenie się spełnia, gdy kobieta angażuje go w niebezpieczną przygodę, w której będzie musiał podróżować przez Grenlandię, Islandię, Nowy Jork, Afganistan i Los Angeles.

4. O północy w Paryżu (2011)

© Midnight in Paris / Sony Pictures Classics

Amerykański pisarz przyjeżdża do Paryża ze swoją narzeczoną. Tej nocy, gdy błądzi po ulicach, pod wpływem zaklęcia  zostaje przeniesiony z powrotem do lat dwudziestych XX wieku. Ten wspaniały film Woody’ego Allena zabiera nas do Paryża z początku XX wieku, jego ulic, kawiarni i najważniejszych postaci. Idealny film do zakochania się we wszystkich zakątkach francuskiej stolicy.

5. Y tu mamá también (2001)

© Y tu mamá también / Producciones Anhelo

Julio i Tenoch to dwoje nastoletnich przyjaciół, którzy decydują się na wspólną podróż, gdy ich dziewczyny wyjeżdżają do Włoch. Na imprezie poznają Luisę, Hiszpankę, która jest żoną kuzyna Tenocha i która znudziła się swoim życiem, postanawiają towarzyszyć chłopcom. Podczas tej podróży chłopcy będą odkrywać miłość i swoje wejście do dorosłego życia, poprzez imponujące meksykańskie krajobrazy.

6. Jedz, módl się, kochaj (2010)

© Eat pray love / Columbia Pictures

Nie sposób pominąć tego filmu, w którym Julia Roberts gra niedawną rozwódkę, która wyrusza na wycieczkę do Włoch,  do Indii, by się modlić, a wreszcie na Bali, gdzie znów uwierzy w miłość. Film jest oparty na autobiograficznym bestsellerze Elizabeth Gilbert.

7. Pociąg do Darjeeling (2007)

© The Darjeeling Limited / Fox Searchlight Pictures

3 braci, którzy łączą się po śmierci ojca, wyruszają w podróż przez Indie na pokładzie pociągu Darjeeling Limited, który jedzie przez kraj od końca do końca. Kiedy ich kłótnie i walki nasilają się, są zmuszeni do opuszczenia pociągu i muszą rozpocząć podróż, której nie było w ich planach. Kolejny film Wesa Andersona, który pokazuje, że ma on bezbłędne oko do fotografii.

8. Dzienniki motocyklowe (2004)

© Diarios de motocicleta / FilmFour Features

W tym filmie widzimy „Che” Guevara, kiedy jeszcze jako student medycyny jeździł po Ameryce Południowej na motocyklu ze swoim przyjacielem Alberto Granado. Wspólnie opuszczają Buenos Aires, aby odbyć podróż, w której starają się poznać i zrozumieć kulturową i społeczną różnorodność kontynentu. Kontrast pomiędzy imponującymi i pięknymi krajobrazami a rustykalnym sposobem życia jego mieszkańców wyróżnia się.

9. Między słowami (2003)

© Lost in translation / Focus Features

Bezsenność i szok kulturowy pozwolą zaginionemu aktorowi i nudnej dziewczynie spotkać się w luksusowym tokijskim hotelu. Razem odkryją miasto pełne życia, ale jednocześnie niezwykle anonimowe i samotne dla głównego bohatera duetu. 2 obce osoby w obcym mieście to najlepszy koktajl do odkrycia tego fantastycznego japońskiego miasta.

10. Plaża (2000)

© The beach / Figment Films

Nasz ukochany Leonardo DiCaprio wyrusza na przygodę jako turysta z plecakiem w kierunku Tajlandii. Tam poznaje mężczyznę, który opowiada mu historię o dziewiczej plaży, która nigdy nie była odwiedzana przez turystów. Duet podróżuje tam w poszukiwaniu niebiańskiego miejsca. Ale plaża kryje w sobie mroczne tajemnice.
Niestety, plaża Maya Bay, na której nakręcono film, musiała zostać zamknięta na początku 2019 roku, aby uniknąć szkód spowodowanych nadmierną turystyką.

11. Australia (2008)

© Australia / Twentieth Century Fox

Na krótko przed II wojną światową angielski arystokrata wyjeżdża do Australii, aby otrzymać odziedziczone ranczo. Tam spotka się ze swoim szorstkim, ale atrakcyjnym przewodnikiem po ranczu i, oczywiście, rozpocznie historię miłości/nienawiści. Wspólnie obejrzą spektakularne krajobrazy w całym kraju, starając się uratować zwierzęta hodowlane na ranczu.

12. Eurotrip (2004)

© Eurotrip / DreamWorks

Grupa przyjaciół z liceum decyduje się na podróż ze Stanów Zjednoczonych do Europy, aby spotkać niemiecką dziewczynę, z którą jeden z nich rozmawia w cyberprzestrzeni. Wspólnie wyruszają na zabawną i szaloną przygodę przez Europę w drodze do Berlina. Film został nakręcony w Czechach, Niemczech, Anglii i Watykanie.

13. The Way (2010)

© The way / Filmax Entertainment

Po dowiedzeniu się o śmierci syna podczas burzy w Pirenejach, owdowiały mężczyzna z Kalifornii udaje się do Francji. Tam odkrywa, że jego syn brał Camino de Santiago i postanawia zakończyć go w swojej pamięci. Martin Sheen i jego wnuk, syn Emilio Estéveza, wspólnie wykonali Camino de Santiago w 2003 roku. Z ich podróży zrodził się pomysł nakręcenia filmu o trasie – filmu, który wyreżyserował Emilio Estévez i w którym występuje jego ojciec.

14. Prosta historia (1999)

© The straight story / Asymmetrical Productions

Kiedy Lowa starszy człowiek z różnymi problemami zdrowotnymi dowiaduje się, że jego brat miał atak serca, postanawia odwiedzić go w Wisconsin. Musi przejechać 500 km (310 mil), a jedynym dostępnym środkiem transportu jest traktor do pielęgnacji trawników.

15. Rzymskie wakacje (1953)

© Roman holiday / Paramount Pictures

Rzym staje się bohaterem tego filmu, w którym księżniczka chce uciec od swoich obowiązków, a dziennikarz, udając, że jej nie rozpoznaje, proponuje się jako jej przewodnik po mieście. Na pokładzie Vespy przechodzą przez Koloseum, Piazza de Spagna, Fontannę Trevi i Piazza Venezia, przez cały czas, między nimi wznosi się miłość.

16. ¡Mamma Mia! (2008)

© Mamma mia! / Playtone

Utalentowana Meryl Streep gra bardzo niekonwencjonalnego hotelarza w Grecji, który nigdy nie chciał ujawnić córce tożsamości jej ojca. Teraz, kiedy ma zamiar wyjść za mąż, zaprosiła na swój ślub 3 byłych kochanków swojej matki, ponieważ wierzy, że jeden z nich może być jej ojcem. Greckie wyspy jako scena i Abba jako ścieżka dźwiękowa, co może się nie udać?

17. The Before – trylogia

© Before Sunrise / Castle Rock Entertainment

Zostawiliśmy te 3 filmy z Julie Delpy i Ethanem Hawke na koniec. W pierwszym filmie, Przed wschodem słońca, para spotyka się w pociągu i spędza razem noc w Wiedniu. Przechodząc przez jego ulice, zastanawiają się nad życiem, śmiercią i miłością. W filmie „Before Sunset” para spotyka się ponownie 9 lat później, ale tym razem w Paryżu. Postanawiają spędzić wspólnie dzień na zwiedzaniu paryskich parków i kawiarni. Kolejne 9 lat później, ich życie ponownie przecina się w Before Midnight, ale tym razem w Grecji, na południe od Peloponezu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *