Kategorie
Bez kategorii

13 Ciekawych rzeczy w Azji, które mogą zdumiewać każdego turystę

W ostatnich latach Azja stała się nieco bliższa i bardziej znana reszcie świata. W jego rodzinnym mieście łatwo znaleźć sushi, a niektóre azjatyckie kurorty stały się już popularnymi miejscami turystycznymi. Mimo to, ta część świata jest pełna tajemnic, niespodzianek i szokujących szczegółów. Bright Side zebrał kilka faktów z życia Azjatów, które świadczą o tym’ wciąż trudno nam przyzwyczaić się do pewnych aspektów. Pomimo tego, że większość Azjatów jest gościnna i przyjazna, należy pamiętać o tych szczegółach, aby uniknąć niespodzianek.

13. Lepiej nie być pierwszym, który wejdzie do windy w Japonii.

© bdwolin / reddit

Wejście do windy oznacza najpierw zostanie nowym kapitanem windy. W Krainie Wschodzącego Słońca istnieje kilka niewypowiedzianych zasad w tym zakresie. Kapitan obsługuje panel sterowania, trzyma w ręku przycisk „drzwi otwarte” i naciska wszystkie inne przyciski dla uczestników wycieczki. Jeśli chcesz uniknąć tego obowiązku, po prostu puść kogoś przed sobą przy wejściu do windy.

12. Sok pomidorowy z cukrem. Mmm, yummy…


Jest to wielka niespodzianka dla tych, którzy kochają sok pomidorowy. Ludzie piją go tutaj z cukrem, miodem, mlekiem kokosowym, a nawet zagęszczonym mlekiem. Azja jest niesamowita. Uważajcie!

11. Nie ma czwartego piętra.

© advodka / Reddit – © Kikuko Nakayama / Wikimedia Commons

Nieracjonalny strach przed numerem 4 jest powszechny w wielu krajach azjatyckich. Ma on nawet nazwę: tetrafobia. Korzenie tego podejrzenia sięgają Chin, gdzie słowa „śmierć” i „cztery” brzmią prawie tak samo. Podobna sytuacja jest w Korei i Japonii. Dlatego w szpitalach i budynkach użyteczności publicznej nie ma pięter, które kończą się cyfrą 4.

© Mark Fahey / Wikimedia Common

10. Japończycy używają grabików do czyszczenia wnętrza uszu.


To narzędzie do czyszczenia z małą łyżką z jednej strony jest zazwyczaj wykonane z bambusa i plastiku. Istnieją jednak również bardziej luksusowe opcje: złoto, fiszbin i kość słoniowa. Środki do czyszczenia uszu są ozdobione pomponami, piórami lub frędzlami i starannie przechowywane w walizce. Jest to narzędzie do wielu zastosowań.

9. Jeśli nie masz partnera, możesz świętować Dzień Walentynki.


Każdego roku 14 kwietnia ludzie w Korei Południowej obchodzą „Czarny Dzień”, dzień dla samotników i tych, którzy nie są zakochani. Zwyczajem jest jedzenie makaronu z gęstym sosem pasty z czarnej fasoli, noszenie czarnych ubrań i żartowanie o braku życia osobistego. Jeśli nie dostałeś żadnego prezentu na Walentynki, możesz świętować to wydarzenie.

8. Wietnamczycy nie lubią kotów.

© aush / pikabu

Miejscowi ludzie boją się kotów, dlatego w wietnamskim domu prawie nie widać kota. Co więcej, nie ma ich też na ulicach. Znowu to wszystko z powodu przesądów. Miauczenie kotów brzmi jak wietnamskie słowo na temat ubóstwa. Dlatego, aby nie przyciągać biedy, wolą po prostu trzymać się z dala od kotów.

7. Japońscy małżonkowie śpią w osobnych łóżkach.

© pixabay

Po urodzeniu dziecka, rola Japonki w rodzinie całkowicie się zmienia. Zamiast łóżka małżeńskiego, zaczyna używać łóżka dziecięcego, które często jest umieszczane w innym pokoju. W wielu krajach jest to normalne w pierwszych latach życia dziecka, ale japońskie matki śpią z dziećmi do 10-13 roku życia.

6. To nieprzyzwoite pieścić głowy dzieci w Tajlandii.

© Larm Rmah / unsplash

Tajowie wierzą, że w głowie każdego człowieka znajduje się „jasny duch”, który nie powinien być zakłócany przez innych. A sam wierzchołek jest najświętszą częścią ciała. Dlatego tylko rodzice i mnisi mogą go dotknąć. Lepiej więc nie drażnić duchów i nie irytować miejscowych rodziców.

5. Japońska, koreańska i filipińska młodzież szkolna gra w niezwykłe gry.

© Contentious / pikabu

Jeśli ktoś kiedykolwiek zaprosi cię do gry w „Kancho”, zastanów się dwa razy, zanim się zgodzisz. Oto krótkie zasady gry: gracz składa ręce razem z palcami wskazującymi i próbuje poklepać tyłek swojego najlepszego przyjaciela. Przyjaciel jest zwykle zajęty czymś innym w tym czasie i nie zauważa napastnika. Tak, tak właśnie bawią się uczniowie szkoły podstawowej.

4. Wszyscy Wietnamczycy świętują w tym samym dniu swoje urodziny.


Większość Wietnamczyków nie świętuje swoich urodzin dokładnie w dniu ich narodzin. Zamiast tego każdy człowiek świętuje swoje przybycie na ten świat w dniu wietnamskiego Nowego Roku: Tết. Rodzina i przyjaciele dają dzieciom czerwone koperty z „szczęśliwymi” pieniędzmi. Następnie z powodzeniem dodają kolejny rok do swojego wieku.

3. Chińscy rodzice zakładają dzieciom spodnie z otwartym kroczem.

© Not4world / pikabu – © aliexpress

W Chinach dzieciak może robić kupę i sikać gdziekolwiek na zewnątrz i nie jest to niczym niezwykłym dla Chińczyków. Aby ułatwić ten proces, miejscowi rodzice wkładają swoje dzieci do specjalnych dzielonych spodni (kāidāngkù). Dzieci nawet nie muszą ich ściągać, bo kucanie wystarczy do zaspokojenia ich osobistych potrzeb. Wciąż jednak toczy się wiele debat na temat tego, jak higieniczne i użyteczne jest to dla dziecka. Wielu rodziców przechodzi obecnie na pieluchy, ale nadal używa się otwartych spodni krokowych.

2. W Japonii ludzie jedzą KFC w święta Bożego Narodzenia.


W większości krajów świata Boże Narodzenie kojarzy się z pieczonym indykiem lub szynką i wieloma dodatkami. Jednak sieć fast foodów KFC całkowicie zastąpiła tradycyjne potrawy bożonarodzeniowe w Japonii. W ciągu ostatnich 4 dekad KFC udało się sprawić, że jej smażony kurczak stał się symbolem Bożego Narodzenia. Ludzie zamawiają kosze z kurczakami na miesiąc przed świętami. Na zdrowie marketerom!

1. Japońskie jeansy bikini

© JAY HO… © shotgundude/imgur

Co dostaniesz, gdy skrzyżujesz jeansy z bikini? Dżinsy z bikini! Ta prowokująca hybryda bikini i ultra niskich dżinsów jest rzeczywiście produkowana w Brazylii, ale znajduje swój rynek głównie w Japonii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *