Kategorie
Bez kategorii

11 Rzeczy, które możemy zobaczyć tylko w Skandynawii i nigdzie indziej

Jakie zdjęcia masz w głowie, gdy myślisz o krajach skandynawskich? Fiordy? Meble IKEA? Wikingowie? Ten artykuł udowodni, że nie znamy tak dobrze Skandynawów. Oni są szaleni! W dobry sposób, oczywiście.

1. W Danii, jeśli jesteś singlem w dniu swoich 25. urodzin, rzucają na ciebie cynamonem.

© chri / imgur © Christian Larsen / YouTube

Na całym świecie przyjaciele troszczą się o siebie nawzajem, ale w Danii istnieje bardzo ładna tradycja: jeśli do 25 roku życia jesteś jeszcze singlem, to w dniu twoich urodzin przyjaciele rzucają na ciebie cynamonem. Cynamon ma bardzo silny zapach, więc nawet długo po tym, nadal będziesz go pachnieć. Ten zapach ma być sygnałem dla innych samotnych ludzi, że ktoś szuka partnera.
Ta tradycja rozpoczęła się w średniowieczu: ludzie, którzy sprzedawali przyprawy, byli tak zajęci swoją pracą, że pobrali się bardzo późno. Dlatego też zapach cynamonu jest sygnałem, że dana osoba jest najprawdopodobniej samotna.

2. W Danii można się całować na lotniskach, ale nie dłużej niż przez 3 minuty.

© VisitDenmark

Zakochani często długo żegnają się na lotnisku, co może być problemem dla innych osób, które muszą zaparkować swoje samochody. W Aalborg, w Danii, noszą oni specjalne znaki, które ograniczają czas pożegnania pocałunków na pożegnanie. Zastanawiamy się, czy ten plan rzeczywiście działa.

3. W Szwecji są znaki drogowe, na które zasługujemy.Naprawdę lubią używać różnych znaków w krajach skandynawskich. W Sztokholmie zobaczysz bardzo ważny znak: „Uważajcie! Przed nami mogą być dziwaki ze smartphone’ami!”
I ten pomysł nie pochodzi od administracji miasta, to projekt artysty Jacoba Semplera, który stara się zwrócić uwagę opinii publicznej na problemy związane z uzależnieniem od smartfonów. Wydaje się być całkiem udany: ludzie uwielbiają robić zdjęcia znaku i umieszczać je w sieci.

4. W Malmö, powinieneś uważnie obserwować swój krokDzięki niektórym kreatywnym ludziom nasze życie staje się coraz bardziej interesujące. Kreatywna grupa ze Szwecji stworzyła mini świat dla myszy na ulicach miasta. Zbudowali oni specjalne sklepy i piekarnie na dnie różnych budynków miejskich.

5. Na Islandii są bardzo nietypowe światła.

© Elizabeth Firmin / Facebook © JD554 under CC SA license

Wszyscy wiedzą, że Islandia to piękne miejsce. Pewnie dlatego ludzie w tym kraju są tacy mili i pozytywni. Robią nawet sygnalizatory świetlne w kształcie serca i uśmiechu.

6. W Islandii jest idealne miejsce dla tych, którzy kochają spokój i ciszę.Czy zdarzają ci się chwile, kiedy chcesz wyrzucić telefon jak najdalej i uciec od hałasu na jakąś odległą, bezludną wyspę? Cóż, jest tu dla ciebie miejsce: Wyspa Ellidaey na Oceanie Atlantyckim. Jesteśmy pewni, że ci się spodoba.

7. W Ísafjörur w Islandii znajduje się trójwymiarowe przejście dla pieszych.

© Vegamálun GÍH / Facebook

Dlaczego nie zrobić tego typu przejazdów na całym świecie? Wygląda to fajnie i skłania do obniżenia prędkości.

8. W Finlandii mają coroczne mistrzostwa żony niosącej

© eastnews

Co roku w lipcu, w Sonkajärvi w Finlandii, dzieje się coś niezwykłego: ludzie z całego świata przyjeżdżają, aby dowiedzieć się, kto pierwszy ukończy tor przeszkód z żoną na plecach? Ten dziwny sport ma swoje zasady: kobiety muszą mieć więcej niż 17 lat, a ich waga powinna wynosić co najmniej 108 funtów. Co motywuje ludzi do wzięcia udziału w tych dziwnych zawodach? Zwycięzca dostaje tyle piwa, ile waży jego żona.

9. Kiedy zdobędziesz doktorat w Finlandii, otrzymasz też miecz

© FREEYORK © flickerdart / imgur

Kiedy człowiek dostaje doktorat w Finlandii, przechodzi rytuał: zakłada się mu kapelusz na głowę i otrzymuje prawdziwy miecz. To symbolizuje, że nowy doktorat jest gotowy do ochrony prawdy, wiedzy i dobra. Oni nie są wolni, w rzeczywistości – kupują kapelusze i miecze za własne pieniądze i przynoszą je na ceremonię.

10. Gigantyczne rzeźby ludzkie

© Choi+Shine Architects

Nawet najbardziej nudne rzeczy wyglądają niesamowicie w krajach skandynawskich. W Islandii w 2008 roku architekci zaproponowali projekt, który zmieniłby zwykłe pylony elektryczne w gigantyczne ludzkie posągi. Według architektów chodzi o to, że te „ludzkie” pylony to nowoczesne kariatydy, które służą ludziom.

11. Słoń morski

© imgur

W południowej Islandii znajduje się wyspa Heimaey, która co roku przyciąga wielu gości. Wyspa ta jest wulkaniczna, a lata erupcji w jakiś sposób przekształciły ją w coś, co wygląda jak słoń.

Bonus: Rzeczy, które mogą się zdarzyć tylko w Norwegii. Jesteś gotowy, żeby to zobaczyć?

© funnyjunk

© Deviant art

© Deviant art

Czy byłeś kiedyś w kraju skandynawskim? Co wydawało się panu najbardziej niezwykłe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *